”Astăzi am avut o prima întâlnire cu jucătorii principali de pe piaţa staţiilor de încărcare a vehiculelor electrice. Îmi doresc un sector coerent, iar pentru fiecare român asta înseamnă să aibă o aplicaţie digitală performantă, care integrează toate staţiile disponibile în locuri publice. Alte state europene au rezolvat problema cu ani de zile înaintea noastră.
Ne uităm la modele de bune practici din Portugalia, Germania şi din alte locuri”, a scris, miercuri, pe Facebook, Sebastian Burduja.

Accelerare pe Autostrada Transilvania: Cum a devenit lotul Chiribiș-Biharia un șantier-model de eficiență operațională în 2026

Explozie pe piața imobiliară: În Cluj, apartamentele noi s-au scumpit cu aproape 70% în 5 ani. Cât a ajuns metrul pătrat util

Proiect Major: Drum de legătură între A3, Florești și Centura de Sud
Acesta afirmă că nu e vorba doar de interfaţa cu cetăţenii, ci şi de o dezvoltare a reţelei pe baze corecte: unde e nevoie de aceste staţii, unde există capacitate la nivelul reţelelor de distribuţie, unde anticipăm creşterea consumului.
”A fost doar prima întâlnire. Vom continua. E un nou proiect pe care mi-l doresc realizat în următorul an de zile. Le mulţumesc tuturor celor care au răspuns pozitiv acestui apel şi îi asigur de tot sprijinul Ministerului Energiei”, a mai transmis ministrul.




Curierulnational.ro
Observatornews.ro
Povesteacasei.ro